Kolorowy tydzień

Początek marca był  w naszym przedszkolu niezwykle twórczy, nadzwyczaj radosny, ale przede wszystkim bajecznie kolorowy. W ramach „kolorowego tygodnia” inspiracją do zabaw i zajęć z dziećmi były kolory. Stroje dzieci i personelu codziennie odpowiadały kolorystyce danego dnia. W salach powstawały kąciki zabaw zainspirowane kolorami.

Stały się one dla dzieci źródłem doświadczania barw wszystkimi zmysłami, pozytywnej energii, doznań estetycznych, pobudzały ich twórczą aktywność, wzbogacały wyobraźnię, rozbudzały zaciekawienie, rozwijały wrażliwość. Naszym barwnym aktywnościom plastycznym towarzyszyła muzyka, literatura, zabawy taneczne, słowne, sensoryczne, badawcze, matematyczne, logopedyczne, zajęcia kulinarne oraz degustacje owoców i warzyw..

„Kolor to siła, która bezpośrednio wpływa na duszę” mawiał artysta malarz W. Kandinsky

Kolory mają niezwykłą moc, potrafią wywoływać przyjemność, radość, niepokój, energię, wzbudzając rozmaite nastroje, ale też mogą zwodzić, szokować, ostrzegać. Wpływają na emocje, doznania, nastroje, koncentrację, rozumienie świata i relacje z innymi.

Są elementem wyrazu i nawet mimowolnie stanowią środek komunikacji międzyludzkiej.  Kolory i zjawiska barwne współcześnie przeżywają swój triumf, Fascynacji tej szczególnie silnie ulegają dzieci. Oczarowane światem barw sprzyja rozbudzeniu ich wyobraźni plastycznej i kreatywności, kolory uwrażliwiają na sztukę i piękno. Barwy mają ogromne znaczenie dla delikatnej, plastycznej sfery emocjonalnej dzieci. Tym samym silnie wpływają stymulująco na ich rozwój. Jednak ich nadmiar, obcowanie z pełną gamą barw może powodować przebodźcowanie, zbyt duże obciążenie sensoryczne. Wiedząc, jak działają na nas kolory, możemy kreować otoczenie, w którym będziemy dobrze się czuć. Kierując się wiedzą możemy spotęgować pozytywny i zminimalizować negatywny ich wpływ. Dlatego nieodłącznym elementem naszych zajęć są zabawy z kolorami, pozwalające na odkrywanie różnorodnych barw, sprzyjających pozytywnym emocjom i nastrojom.