WYSTAWA PLASTYCZNA „W ŚWIECIE KOLORÓW”

Rezultatem „kolorowego tygodnia” jest zaprezentowana w przedszkolnej galerii wystawa plastyczna „W świecie kolorów”. Jest to imponujący efekt realizacji jednego z tegorocznych tematów kompleksowych pracy placówki „Przedszkolak w kręgu arteterapii – sztuki plastyczne”, podczas którego dzieci eksperymentując kolorami zostały zapoznane z tajemnicami barw i zjawisk barwnych. Kreatywność podopiecznych i różnorodność zaprezentowanych technik plastycznych oraz środków wyrazu artystycznego jest godna podziwu. Nasze przedszkolaki wykazały się niezwykłą, artystyczną intuicją oraz ogromną wrażliwością języka sztuki na: światło, barwę, plamę, bryłę, linię, fakturę oraz twórczym potencjałem wyrażonym w ekspresji plastycznej swoich „małych-wielkich” dzieł sztuki wyczarowanych z niecodziennych i zaskakujących materiałów plastycznych oraz za pomocą alternatywnych przyborów np. gąbek, szklanych kulek, plastikowych widelczyków, papierowych rolek, patyczków higienicznych, folii bąbelkowej, szczoteczek do zębów, korków… Zabawy kolorami ukazały dzieciom nieograniczony świat ich własnych twórczych możliwości. Przedszkolaki w pełni poznały świat plastyki, dzięki któremu można wyczarować wszystko to, co kryje bezkresna fantazja oraz pomysłowość.

Zabawy barwami dla niektórych dzieci są terapią, która  umożliwia im ukazanie własnych myśli i uczuć, jest środkiem dającym równowagę psychiczną, wzmacnianiem poczucia własnej wartości, wiary we własne możliwości. Wartość prac nie leży w ich walorach artystycznych, ale w zawartym w nich przekazie emocjonalnym. Sam proces tworzenia jest często ważniejszy od końcowego efektu pracy. Dla innych jest realizowaniem siebie, swoich zainteresowań, zdolności, rozwijaniem talentu, kształtowaniem potencjału twórczego oraz kreatywności, możliwości wypowiadania się poprzez własną twórczość kreowanie własnej wizji świata. Jednak dla wszystkich dzieci jest to przede wszystkim  znakomita, radosna, beztroska zabawa, zachwyt tworzenia. Słynny psychoanalityk Z. Freud uważał, że najważniejszy jest stan euforii „oceaniczne uczucie”, które ogarnia dziecko podczas tworzenia, dostępne wyłącznie najznakomitszym mistrzom pędzla.