Przejdź do treści

Przedszkole nr 366

Czytamy dzieciom

Czytanie dzieciom wartościowych książek rozwija zdolności percepcyjne, empatię, umiejętności interpersonalne, kształtuje charakter, wpływa na rozwój krytycznego myślenia, pogłębia więź między rodzicami i dzieckiem.

Więcej informacji na stronie:

  • www.calapolskaczytadzieciom.pl
  • www.czytamyrazem.pl

Poniżej przedstawiamy Państwu propozycje książkowe, które leczą, uczą i wychowują:

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

Bednarek Justyna

Czy nie zastanawiało Was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Przynajmniej w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo. Autorka za pomocą historii skarpetek, uczy małych czytelników, że nikt nie jest bezwartościowy. Każdy ma marzenia, które warto realizować. Każdy może się do czegoś przydać. Książka w  prosty i przyjemny sposób pokazuję dzieciom, że są kimś i wzmacnia w nich ich poczucie wartości, a także uczula na słabość i krzywdę innych ludzi.

 

„Cudowny chłopak”

R.J. Palacio

„Cudowny chłopak” to wzruszająca i pełna ciepła opowieść o Auguście Pullmanie, zwykłym chłopcu o niezwykłej twarzy.

R.J. Palacio pokazuje i młodszym, i starszym czytelnikom, jak żyć w świecie Auggiego, w którym chłopiec, choć czuje się jak jego rówieśnicy, zawsze jest postrzegany jako ktoś, kto nie pasuje. „Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” to opowieść o Auguście, ale tak naprawdę dotyczy nas wszystkich. W końcu każdy z nas marzy o tym, by zostać zauważonym i by inni lubili nas za to, jacy jesteśmy. „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” to doskonała książka, która może stać się pretekstem do rozmowy rodziców z dziećmi o empatii i zrozumieniu drugiego człowieka.

Jak Stworzyć Potwory

Monika Drużyńska

„Każdy ma swoje „potwory”. Może być nim nowy braciszek, niemiły kolega, koszmar senny czy pierwszy dzień w przedszkolu. Razem z Nikoliną i Alkiem zajrzyj do „kącika poskramiania złości”, przygotuj ciasteczka i mleko dla nocnego stworka i pozbądź się swoich lęków!
Całość dopełniają przepiękne, pogodne ilustracje.

Co robią Dinozaury?

Emilia Dziubak

Kudłacz i Karaluch wyruszają w podróż… w czasie. Trafią do krainy dinozaurów i poznają te niezwykłe zwierzęta: olbrzymiego Riochazaura, Trematozaura, który zgubił jajo, roślinożernego Diplodoka, żyjącego w wodzie Plejozaura, Tyranozaura Rexa kłócącego się z Ankylozaurem, latające Archaeopteryxy i wiele, wiele innych. Edukacja, humor, zadania interaktywne, a przede wszystkim piękne ilustracje Emilii Dziubak sprawiają, że nie sposób przejść obok tej książki obojętnie.

Historie zamiecione pod dywan

Agnieszka Zimnowodzka

Lilka lubi czekoladowe cukierki i zabawy na śniegu, Antoś uwielbia piłkę nożną i czasem bywa płaczliwą marudą. Sprzeczają się, a potem godzą. Jak każde zwyczajne rodzeństwo. Za to dywan w pokoju Lilki jest zdecydowanie nadzwyczajny! Kryje się pod nim cała masa przedmiotów, sprzątniętych w pośpiechu. Gdy dziewczynka próbuje coś spod niego wyciągnąć, dzieją się dziwne rzeczy – wszystko wkoło zaczyna wirować i Lilka trafia w inną rzeczywistość. W tym równoległym świecie przeżywa przygody, które wywierają wpływ na jej prawdziwe życie. Za każdym razem odkrywa coś nowego i wiele uczy się o sobie i innych. Dzięki temu nie patrzy na świat tak samo jak przedtem. „Historie zamiecione pod dywan” to zbiór kilku osobnych opowieści, które bawią i wzruszają. Pobudzają do refleksji, a zarazem mogą być punktem wyjścia do rozmowy o rzeczach ważnych.

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

Bednarek Justyna

Czy nie zastanawiało was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Przynajmniej w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.

„Co dzieje się ze zgubionymi w czasie prania skarpetkami? Bajka o dziesięciu skarpetkach odpowiada na to pytanie w sposób pełen cudownie nieskrępowanej wyobraźni. Opisuje dzieje dziesięciu pojedynczych skarpetek, każdej z nich ofiarowując inną przygodę. Jest tu miejsce na kryminał, obyczajówkę, bajkę z morałem i taką ze szczęśliwym zakończeniem.

Niezwykłe święta Kornelii

Agnieszka Stelmaszyk

Magiczna, pełna humoru i dobrych emocji baśń o małej Kornelii i Krainie Zielonych Wzgórz zabierze czytelnika w niezwykłą podróż. Podróż do krainy po drugiej stronie bombki, pełnej elfów, skrzatów i czarodziei, ale przede wszystkim podróż w głąb samego siebie. Mała Kornelia odkryje bowiem, że każdy z nas jest kimś wyjątkowym i pomocą przyjaciół może zdziałać niesamowite rzeczy. Zrozumie też, jak ważna jest rodzina i wszystko to, co symbolizują święta Bożego Narodzenia.

Nela i polarne zwierzęta

Cześć!

Wybierzemy się  na niezwykłą mroźną wyprawę. To będzie wyjątkowa przygoda, bo będziemy poszukiwać zwierząt polarnych, czyli takich, które występują w zimnych rejonach świata i lubią chłód.

Nasze poszukiwania przeprowadzimy nie tylko na lądzie, lecz także w mroźnej morskiej wodzie!

Będziemy obserwować orki, sprawdzimy, co foki robią pod wodą, poszukamy niedźwiedzia polarnego i popływamy z rekinem olbrzymim! Zabiorę cię też na dno mroźnego morza i razem odkryjemy, jak wygląda arktyczna rafa.

Świat jest cudowny, a dzięki wyobraźni możesz podróżować ze mną oraz przeżywać wspaniałe przygody! Pakuj ciepłe rzeczy i w drogę!

Nela

Królik i Misia. Niesmaczne zwyczaje Królika

Julian Gough

Misia jest wielkim, przyjacielskim niedźwiedziem, a niedźwiedzie – jak wiadomo zapadają w sen zimowy. Królik jest mały, królik kradnie innym zapasy, królik jest przemądrzały i nie ma przyjaciół. Ciekawe dlaczego…

Jak myślicie, co się stanie, kiedy tych dwoje się spotka? Czy niesmaczne zwyczaje królika i bezgraniczna ufność Misi dobrze wróżą tej znajomości?

Katarzyna Zychla

„ Maks uczy się na błędach”

            Maks jest już przedszkolakiem i staje przed coraz większymi wyzwaniami – uczy się nowych rzeczy, poświęca się dla ukochanego zwierzątka i próbuje pomagać mamie. Nie wszystko mu się jednak udaje. Czy popełnianie błędów czegoś go nauczy?

  Z podobnymi problemami musi zmierzyć się każde dziecko – możliwość identyfikowania się małego odbiorcy z głównym bohaterem jest największym atutem serii. Bogate, ciepłe ilustracje Agnieszki Filipowskiej na długo skupią uwagę malucha oraz przeniosą go w niezwykły świat Maksa.

Maria Molicka

„ Bajki terapeutyczne”

     Dzieci często nie potrafią mówić o swoich problemach i lękach. Nie rozumieją swoich uczuć i reakcji, a więc nie mogą prosić o pomoc w ich wyjaśnieniu. To my, dorośli, obserwując dziecko, bawiąc się czy rozmawiając z nim, możemy dowiedzieć się, co budzi jego przerażenie lub wyzwala niepewność. Metoda kontaktu  z dzieckiem za pomocą bajki terapeutycznej pozwala – poprzez przedstawienie wymyślonego świata, w którym trudne sytuacje znajdują swoje rozwiązanie – dać dziecku wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. W drugiej części Bajek terapeutycznych Autorka porusza problemy adopcji, rozwodu rodziców, braku wiary w siebie, nadpobudliwości ruchowej, strachu przed bólem, a także przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej.

Jujja i Tomas Wieslander

„ Kajtek i Miś”

             Jujja i Tomas Wieslander to bardzo dobrze znani autorzy serii o Mamie Mu. Jednak “Kajtek i Miś”, ich pierwsza, choć w Polsce dopiero niedawno wydana książka, ma szansę zdobyć jeszcze większą sympatię czytelnika. Przede wszystkim dzięki przesympatycznym bohaterom: kilkuletniego Kajtka, nierozłącznego z nim pluszowego Misia oraz ich koleżanki Tosi. Przygody Kajtka nie zaskoczą nas wymyślną i szybką akcją. Urok tych historyjek to znane dzieciom scenki z ich własnego, domowego zacisza. Wszystko to sprawi, że dzieci bardzo szybko utożsamią się z Kajtkiem i chętnie będą wracały do książki.

Anna Sowińska

„ Zabawy z masą solną”

  Co robić  kiedy dzieciom się nudzi?

             Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w książeczce z serii „Zabawy z masą solną” autorstwa Anny Sowińskiej. „Zabawa z masą solną”, wprowadza Czytelnika w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Biała sól i mąka nie tylko przypominają kolorem śnieg, ale są również doskonałym materiałem do zrobienia naturalnej modeliny. W książce można znaleźć propozycje 11 szablonów do tworzenia zimowych ozdób doskonale nadających się na prezenty. Z wierszy dzieci dowiadują się, że o wiele cenniejsze jest obdarowywanie innych niż otrzymywanie prezentów.

             Książeczka jest pięknie opracowana graficznie – ilustracje, które stanowią prace plastyczne wykonane właśnie z masy solnej, pokazują, jak różnorodne i efektywne można wykonać z tego materiału.

Joanna Wachowiak

„ Opowiastki dla małych uszu”

Joanna Wachowiak  autorka książki pt.: „ Opowiaski dla małych uszu” zadbała o to, żeby zapewnić małym uszkom przyjemną lekturę. Stworzyła 8 uroczych, pełnych ciepła opowiadań. Opowiadań uczących małego czytelnika empatii i wrażliwości. Bohaterami opowiadań są zwierzątka. Mają swoje marzenia, smutki i radości. Mają też swoje humory. Opowiadania czyta i słucha się ich bardzo przyjemnie Małym uszkom na pewno się spodobają.

 

 Marta Fox

„Bartek wścieklica”

Bartek Wścieklica – on to się potrafi złościć i jakiż bywa uparty! Skąd ta złość, skąd małe kłamstwa i ciągłe dąsanie się na cały świat? Może powodem jest… brak kogoś, kim Bartek mógłby się zaopiekować? Na szczęście koledzy i koleżanki z klasy poradzą sobie z problemem Bartka, bo żaden Wścieklica im nie straszny! A Bartek jeszcze Was zaskoczy!

Tomasz Młot

„Te i Mo”

Tytułowi Te i Mo to dziewczynka i chłopiec z różnych światów. Mo ma wszystko, o czym zamarzy. Pochodzi z bogatej rodziny i uczy się w elitarnej szkole. W jego rozkładzie dnia nie ma miejsca na niespodzianki, bo każda minuta jest zaplanowana. A jednak wszystko się zmienia, gdy poznaje pewną dziewczynkę z wielką torbą. Te, bo o niej mowa, wnosi w świat chłopca coś nowego. „Te i Mo” to książka, której nie ograniczają kategorie wiekowe. Można polecić ją zarówno dzieciom, jak i rodzicom. A najlepiej jednych i drugich zaprosić do wspólnej lektury.

Paweł Beręsewicz

„Warszawa. Spacery z Ciumkami”

„Warszawa. Spacery z Ciumkami” z serii „Skrzat poznaje świat” to znakomity przewodnik dla całej rodziny opracowany w formie jedenastu spacerów. Dzięki niemu każdy może poznać niezwykłe miejsca, najwybitniejsze postacie, wydarzenia historyczne oraz ciekawostki związane ze stołecznym miastem. Zwiedzanie umilą warszawskie legendy oraz przesympatyczne towarzystwo rodziny Ciumków. Informacje na temat historii, zabytków i atrakcji stolicy stanowią wartościowe źródło wiedzy dla dorosłych i uczniów oraz świetną pomoc dydaktyczną dla nauczycieli prowadzących zajęcia w ramach tzw. ścieżki regionalnej. Z przewodnikiem „Warszawa. Spacery z Ciumkami” łatwo można zaplanować wspaniałą wycieczkę po Warszawie.

Tomasz Małkowski

„O Kamilu, który patrzy rękami”

Pięcioletni Kamil jest niewidomy. Ale czy to powód, żeby się go bać, litować nad min albo natrętnie o niego troszczyć? Stanowczo nie! On sam całkiem dobrze sobie radzi i jak każdy chłopiec miewa szalone pomysły i niezwykłe przygody. Wspólnie ze starsza siostrą Zuzią świetnie się bawią, robią sobie psikusy, a kiedy trzeba – stają za sobą murem.
Książka oswaja z nieznanym światem, w którym patrzy się rękami.

Gianni Rodari

,, Bajki przez telefon”

Każde dziecko wie, że nic nie zastąpi bajki opowiadanej na dobranoc przez mamę czy tatę. Wie o tym również Pan Bianchi, narrator bajek przez telefon. Mężczyzna zajmuje się handlem: w celach służbowych codziennie przemierza Włochy, a do rodzinnego Varese powraca wyłącznie na niedziele. Pan Bianchi poczynił jednak pewne zobowiązanie – każdego wieczora dzwoni do domu, by przed snem opowiedzieć córeczce nową historyjkę. Okoliczności sprawiają, że muszą one być bardzo krótkie: akwizytora nie stać na długie telefonowanie. Dzięki temu powstają piękne bajkowe miniatury: melancholijna opowieść „Stara ciotka Ada”, „Magiczny Dom z lodów”, „Zabawna Mysz, która zjadała koty” i wiele, wiele innych.

Rodari po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem li-teratury dla dzieci. A dzięki jego bajkom każdy rodzic może się stać mistrzem w opowiadaniu dobranocek.

Szczególną wartość edycji stanowi brawurowe tłumaczenie autorstwa Ewy Nicewicz, a także nastrojowe, magiczne ilustracje Katarzyny Bajerowicz.

Renata Piątkowska

,, Nie ma nudnych dni”

Co może uczynić nasze dni niezwyczajnymi? Na dobrą sprawę wszystko. Wizyta u dentysty, otrzymany list, wyprawa na ryby, wizyta kolegi czy pracodawcy taty, odwiedziny w sklepie
z antykami, składanie latawca albo „bohaterski” sen. Tyle ciekawych zdarzeń, często niełatwych przeżyć, tyle lekcji o sobie samym i otaczającym świecie przynosi każdy dzień! Autorka udowadnia to od pierwszej do ostatniej strony w swojej książce „Nie ma nudnych dni”.
Renata Piątkowska w swoich opowiadaniach nie tylko bawi małych i dużych czytelników wesołymi zwrotami akcji czy komentarzami Maćka, ale też pomaga im oswoić się ze skomplikowanymi i często nie-wesołymi emocjami. Autorka nie stroni od tematów trudnych i ważnych, jak chociażby śmierć przyjaciela taty, czy samotność dziecka bardzo bogatych i bardzo zapracowanych rodziców. Pisze również o niechcianych uczuciach i nastrojach, nad którymi tak trud-no zapanować. Pokazuje, jak źle czuje się sam Maciek, kiedy władzę nad nim przejmuje uparty awanturnik Maciej, sprawiający kłopoty rodzicom i przykrość babci.

Codzienne perypetie Maćka z pewnością należą do tych opowieści, które sprzyjają nawiązywaniu serdecznej przyjaźni dzieci i książek.

Rafał Witek

„Bolek i Lolek. Szalony pościg.”

Tym razem przygoda zawiedzie Bolka i Lolka do Australii.
Chłopcy okropnie się nudzą! Spędzają wakacje nad morzem. Wszyscy leżą plackiem na ręcznikach, a oni muszą bawić się z Manią – córką znajomych taty. Nic ciekawego się nie dzieje do czasu, kiedy Bolek przypadkowo uruchamia Automatyczny Generator Akcji. Nagle pies porywa ukochaną lalkę Mani. Chłopcy wskakują za nim do dołu w piasku i lądują w Australii.
Bolek i Lolek – za sprawą nowej aplikacji internetowej  wpadają w wir szalonej przygody! Bohaterowie podróżują po najdalszych zakątkach świata, pokonując wszystkie czyhające na nich niebezpieczeństwa. Chłopcy docierają do niesamowitych miejsc i poznają niezwykłe postacie, w tym znaną popową piosenkarkę oraz energicznego kangura!
„Bolka i Lolka. Szalony pościg” napisał Rafał Witek – autor książek, wierszy i słuchowisk dla dzieci po-chodzący z Wrocławia.
„Bolek i Lolek. Szalony pościg” jest piątą książką z serii grubych tomów z opowiadaniami o przygodach Waszych ulubieńców. Wcześniej nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego ZNAK ukazały się: „Nowe przygody Bolka i Lolka”, „Nowe przygody Bolka i Lolka. Łowcy Tajemnic”, „Nowe przygody Bolka i Lolka. Urodziny”, „Bolek i Lolek. Genialni detektywi”

Marta Bogdanowicz

,, Rymowanki- przytulanki”

Wydawnictwo Fokus pomyślało o Twoim dziecku i o Tobie. Marta Bogdanowicz, jako miłośniczka zabaw
z dziećmi, wzbogaciła rymowanki o opisy relaksujących masażyków. Przyłączył się do niej Jerzy Stuhr i w swym niepowtarzalnym stylu nagrał je na płycie, a Cezariusz Deliński urokliwie zilustrował. Tak powstał tandem książki z płytą „Rymowanki-Przytulanki”.
W słowie wstępnym autorka zbioru, profesor psychologii dziecięcej, wyjaśnia, jak bardzo dziecku jest nie-zbędna i ważna dla jego prawidłowego rozwoju dotykowa, fizyczna komunikacja, której takie właśnie zabawy doskonale służą.
„Rymowanki – Przytulanki” biorą udział w Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjno-Społecznej PRZYTUL DZIECKO, , mającej na celu uwrażliwienie dorosłych na emocjonalne potrzeby dzieci.

Eliza Piotrowska

  „ A ja nie pozwolę nudzić wam się w szkole!”

Autorka w swojej najnowszej – kolorowej, pomysłowej i bardzo pożytecznej książeczce udowadnia, że szkoła i poznawanie nowych tematów wcale a wcale nie musi być nudne! Koleżanki i koledzy Toli – narratorki książeczki – uczą się dzięki wierszykom, zagadkom, rebusom i grom mnóstwa nowych i bardzo przydatnych rzeczy. Chociażby tego, jak być skutecznym detektywem i rozwiązywać najdziwniejsze tajemnice… (A także tego, czym różnimy się od siebie, jak jest zbudowany mózg i co z tego wynika, co to jest szyfr i jak go złamać i wiele, wiele innych).

Marcin Brykczyński

„ Co się kryje w sercu na dnie?”

Uczucia to ważne i potężne siły w naszym życiu. Wszyscy je przeżywamy i niemal wszyscy mamy z nimi jakieś kłopoty. Czasami nie potrafimy nawet określić tego, co przeżywamy. Czujemy zamęt w głowie, nie wiemy co robić i – nie robimy nic. Czasem emocje „odbierają nam rozum” – działamy pod ich wpływem pochopnie. Mówimy wtedy o słabej kontroli nad uczuciami. Bywa, że nie rozumiemy uczuć(a zatem i intencji) innych ludzi, nawet nam bliskich. Żeby uniknąć trudności a nawet cierpień, trzeba już od dzieciństwa „oswajać” emocje. Oswajać przez ich rozpoznawanie i nazywanie, mówienie o nich, przez swobodne (ale w miarę kontrolowane) ich wyrażanie. Celem tej książki jest właśnie oswajanie dzieci z emocjami, zagadki zaś mają być punktem wyjścia do rozmowy o ich przeżyciach. Być możei my, dorośli, przy okazji odświeżymy swoją wiedzę na ten temat.

Christina Björk

„Linnea w ogrodzie Moneta”

Linnea uwielbia kwiaty – tak jak mieszkający w sąsiedztwie emerytowany ogrodnik, Pan Blomkvist, a także pewien słynny malarz – Claude Monet. Chcąc na własne oczy zobaczyć miejsca uwiecznione przez impresjonistę na obrazach, dziewczynka wraz z sąsiadem wybierają się w podróż do Francji. Na wyprawę tę zabierają też małego czytelnika, który nie dość, że zdobywa sporą porcję wiedzy z dziedziny malarstwa, to jeszcze poznaje ciekawostki Paryża, otrzymuje szczegółowe dane dotyczące życia Moneta, a do tego uczy się wymowy pojawiających się w tekście francuskich słów. Poza wszystkim – książka ta to uczta dla oka.

Ludwik Janion

„Adaś i Słoń”

Opowieść o małym Adasiu i jego przyjacielu – zabawce Słoniu, którzy wędrują po okolicy, poznając różne zjawiska i rzeczy. Dlaczego grzyby i kurki nie są podobne do kurek biegających po podwórku? Jak to jest, że myśląc nie myślimy, że myślimy? Dlaczego nie widać, gdy jest ciemno? Przygody sympatycznych bohaterów w niewymuszony sposób wyjaśniają zawiłości nieoczywistego świata, ucząc abstrakcyjnego myślenia. Piękne, kolorowe ilustracje.

  Michael Rosen, Helen Oxenbury

„Idziemy na niedźwiedzia „

Wielki przebój angielskiej literatury dziecięcej – do głośnego, rytmicznego czytania i wspólnej rodzinnej zabawy.

Czwórka dzieci, tata i pies wyruszają na wyprawę w poszukiwaniu niedźwiedzia. Po drodze muszą pokonać wiele przeszkód: wysoką trawę, rzekę, błoto, las, śnieżycę… A gdy już spotkają niedźwiedzia? Przekonają się, że w przeciwnym kierunku da się je pokonać o wiele szybciej!

Prosty, rytmiczny tekst pełen wyrazów dźwiękonaśladowczych, duże ilustracje i dowcipna puenta składają się na książkę, która zapewni wspólną zabawę całej rodzinie, od najmłodszego do najstarszego.

Zofia Stanecka, Marianna Oklejak „Basia i dentysta”

basia-i-dentysta-b-iext11314109

Dorota Gellner „Sanatorium”

300_0_productGfx_cf821961cd2e2e3a0efcd76f96bd7301

Wesoła, tętniąca serdecznym humorem książka, pełna postaci i sytuacji jak z najlepszej obyczajowej komedii!

Dla czytelników w każdym wieku! Do lektury zaprasza dama Orderu Uśmiechu, Dorota Gellner:

„W sanatorium ZDROWA MINA właśnie turnus się zaczyna. Pędzą tłumy kuracjuszy płukać nosy, wietrzyć uszy i w kąpielach z borowiny robić coraz zdrowsze miny…”.

Pisane rymową prozą historyjki kapitalnie zilustrował Adam Pękalski.

Piotr Socha „Pszczoły”

pszczoly-b-iext30099154

Daj się zaprosić do magicznego królestwa pszczół. Przyjrzyj się z bliska, jak są zbudowane, zajrzyj do ich domu, poznaj ich zwyczaje. Zobacz, jak tańczą, i dowiedz się, kiedy i po co to robią. Sprawdź, skąd wiadomo, że pojawiły się na świecie wcześniej niż dinozaury, i dlaczego znalazły się na płaszczu Napoleona. Popracuj z pszczelarzem, przejedź się ciężarówką wiozącą ule do sadu migdałowego, posmakuj różnych rodzajów miodu. Tylko uważaj: nie daj się użądlić!

Na książkę składa się ponad 30 rozkładówek w dużym formacie, z których każda to misternie skomponowana plansza. Kolorowe ilustracje są pełne szczegółów, a krótki przystępny tekst nie tylko objaśnia to, co się na nich znajduje, ale też zawiera wiele dodatkowych informacji i ciekawostek.

Alicja Ungeheuer- Gołąb
„ Zimowe przygody Jeżyka spod jabłoni”

Historia Jeżyka, który zdążył dopiero zapaść w sen zimowy, a już budzą go sylwestrowe wystrzały. Dzięki temu może on zobaczyć, jak o tej porze roku wygląda ogród i co się w nim dzieje. A wbrew pozorom dzieje się dużo. Okazuje się na przykład, że w okolicy pojawił się ktoś nowy. Jest trochę tajemniczy, dziwnie się zachowuje i wygląda inaczej niż pozostałe zwierzęta. Ale czy to oznacza, że jest zarozumiały, jak sądzą niektórzy mieszkańcy ogrodu? Alicja Ungeheuer- Gołąb proponuje kolejną część przygód Jeżyka. To niezwykle mądra i pouczająca opowieść o zwierzątkach, które nie tylko wspólnie się bawią, lecz także wspólnie pokonują kłopoty. Tym razem ułatwi ona małym czytelnikom zrozumienie prawdy, że choć każdy z nas jest inny, to nie różnimy się zbytnio od siebie i możemy być przyjaciółmi.

Katarzyna Zychla „ Maks, uczy się na błędach”

Każdy z nas popełnia błędy, z tego niestety wyrosnąć się nie da. Oczywiście dzieciom zdarza się to znacznie częściej, można by rzec uczą się na błędach, z wiekiem dorastają do pewnych zachowań i decyzji. Tak właśnie dzieje się w przypadku tytułowego bohatera książki Katarzyny Zychli pt. „Maks uczy się na błędach”. Autorka porusza w swej książce dość ciekawe, ważne dla każdego malucha tematy. Pokazuje przy tym jak radzi sobie w nimi Maks, jak sam uczy się na własnych błędach. Razem z nim uczy się także mały czytelnik, w końcu dzieci często utożsamiając się z bohaterem same stawiają się w danych sytuacjach zastanawiając się jak by się zachowały i postąpił.

Tomas Wieslander „ Mama Mu na sankach”

Czy krowy mogą jeździć na sankach? Ależ oczywiście, Mama Mu zrobi wszystko, by bawić się tak wesoło jak dzieci! Jak zwykle musi stawić czoła krytycznemu Panu Wronie, który każdy pomysł Mamy Mu kwituje wyniosłym oburzeniem. Wystarczy jednak zasugerować Panu Wronie, że czegoś nie potrafi,
a od razu zmienia ton. On, nie potrafi? Nie potrafi pokierować sankami? Brawurowy popis jego umiejętności kończy się oczywiście w zaspie. W śniegu ląduje też Mama Mu – i to właśnie, z całego jeżdżenia na sankach, najbardziej jej się podoba! Bogate w szczegóły świetne ilustracje Svena Nordqvista, pełne niespodzianek dla spostrzegawczych, wspaniale uwydatniają charaktery obu bohaterów.

 Bogusław Zeman SSP
„Przygody słonika Bombika”

To zbiór pięciu opowieści o jedynym na świecie łaciatym słoniu. Każda z nich zaciekawia i bawi fabułą, ale także pomaga w rozwiązaniu trudnych dziecięcych problemów. „Bajka o łaciatym słoniu” – pomaga pokonać kompleks bycia innym. „Wyprawa Bombika na Smoczą Górę” – prowadzi do zaakceptowania młodszego rodzeństwa.„Pustynna przygoda Bombika” – dotyczy nieposłuszeństwa wobec rodziców i uczy o mocy miłości i przebaczenia.„Bombik  i Pralegenda” – pozwala znaleźć rozwiązanie w sytuacji przemocy wśród dzieci. „Tajna misja Bombika” – ukazuje prawdę o szkodliwości kłótni i o wartości współpracy w grupie.

Do książki dołączona jest płyta CD zawierająca Bombikowe piosenki w wykonaniu autora.

MONIKA OWORUSZKO „ WALENTY I SPÓŁKA ”

Na zwyczajnym osiedlu stoi sobie sklep spożywczy, a w tym sklepie mieszkają Walenty Węglowodan, Tęgomir Tłuszcz i Błażej Białko. Choć każdy ma swoje Królestwo, wiodą całkiem zwyczajny żywot.

Pewnego dnia z niespodziewaną wizytą zja-wia się mężczyzna z czarnym wąsem. Z czarnej teczki wyjmuje szkło powiększające i notes. Odtąd życie Walentego i jego przy-jaciół nie będzie już takie jak wcześniej…

KATARZYNA PRUCHNICKA „ NOWA W PRZEDSZKOLU”

Zuri , nie dość, że nowa w przedszkolu, to ma kolor inny niż wszyscy i babcię w Afryce. Boi się być „nowa”. Zwłaszcza, że dzieci się z niej śmieją. Poradzi sobie i zostanie przedszkolną bohaterką.

WOJCIECH KOŁYSZKO, JOVANKA TOMASZEWSKA
„ ZŁOŚĆ I SMOK LUBOMIŁ”

Złość i smok Lumomił opowiada o tym, co tracimy, gdy nie dopuszczamy do głosu złości, a także co się dzieje, jeśli nie potrafimy nad nią zapanować.
Książka zawiera „Instrukcję obsługi złości”, w przystępny sposób przedstawiającą praktyczne sposoby radzenia sobie z tym uczuciem, a także wiele zabaw i ćwiczeń pomagających lepiej je poznać, również w kontekście innych emocji.

KATARZYNA MICHALEC „PRZYGÓD KILKA OWCY I WILKA’’

Dlaczego warto przeczytać tę książkę? Z kilku powodów:
1. Autorka opisała przyjaźń, jaką trudno sobie wyobrazić-między owcą a wilkiem,
2. jest to historia pełna śmiechu, ale i wzruszeń, w której wszystko jest możliwe,
3. podczas czytania zarówno dzieci jak i dorośli świetnie się bawią,
4. Daniel de Latour zilustrował ją tak wyjątkowo i z takim poczuciem humoru, że każda kartka to graficzna przygoda
5. To naprawdę wciągająca lektura.RAFAŁ WITEK „WALIZKA PANA HANUMANA”

RAFAŁ WITEK „WALIZKA PANA HANUMANA”

Jest to jedna z kilkunastu pozycji czytelniczych serii „Czytam sobie”. Seria ta to pierwszy w Polsce profesjonalnie opracowany zbiór książek do nauki czytania. Seria została podzielona na trzy poziomy według stopnia zaawansowania dziecka w umiejętności czytania:

1. Poziom – składam słowa

2. Poziom – składam zdania

3. Poziom – połykam strony

Książki przygotowane są przez najlepszych polskich autorów i ilustratorów. Grzegorz Kasdepke, Ewa Nowak, Joanna Nowak, Zofia Stanecka, Wojciech Widłak i Małgorzata Strzałkowska – te nazwiska mówią same za siebie.

ZOFIA STANECKA, MARIANNA OKLEJAK „BASIA I KOLEGA Z HAITI”

Cykl książek „Przygody Basi” Zofii Staneckiej o ciekawej świata dziewczynce ma nieco inne zadanie: nie chodzi tu tylko o naukę czytania, choć kontakt z piękną współczesną polszczyzną jest bardzo ważny, ale pomaga dzieciom zrozumieć otaczający je świat, poszerza wiedzę o rzeczywistości i pokazuje, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

EWA KOZYRA – PAWLAK, PAWEŁ PAWLAK „PIĘKNA I MĄDRA BAJKA O TROSKACH ZAJĄCA GRAJKA”

Seria „Wierszem napisane” wprowadza młodego czytelnika w niepowtarzalny świat poezji. W wydanych dotychczas tomach ukazały się wiersze Juliana Tuwima, Danuty Wawiłłow, Natalii Usenko, Ewy Kozyry – Pawlak. Czytając utwory wymienionych poetów, dzieci dowiedzą się, że wierszem można opowiedzieć o wszystkim, opisać zarówno uczucia, jak i otaczający nas świat a także stworzyć światy niesamowite, zupełnie odmienne od tego nam znanego. Przyjemność lektury potęguje szata graficzna serii – piękne, nierzadko humorystyczne, pobudzające wyobraźnię i prowokujące do zadawania pytań ilustracje.

JOANNA M. CHMIELEWSKA „NIEBIESKA NIEDŹWIEDZICA”

„Niebieska niedźwiedzica” to wyjątkowa opowieść o sile miłości, odrzuceniu, zazdrości, sile woli, słabości, cierpieniu i zwycięstwach. Jest to także cenna książka zarówno pod względem pracy z maluchem jak i grupą. Dziecko zauważy korzyści i trudności związane z innością, a także jej moc. Poczuje, że wyjątkowość jest niezbędna światu. Bajka podkreśla wagę kluczowego poczucia własnej wartości i wyjątkowości. Joanna . Chmielewska opisuje dziecięcym językiem niezwykle znaczące zagadnienia i realne problemy, by potem osnuć je bajkową symboliką.

Joanna Wachowiak „ Opowiaski dla małych uszu”

Joanna Wachowiak autorka książki pt.: „ Opowiaski dla małych uszu” zadbała o to, żeby zapewnić małym uszkom przyjemną lekturę.

Stworzyła 8 uroczych, pełnych ciepła opowiadań. Opowiadań uczących małego czytelnika empatii i wrażliwości.

Bohaterami opowiadań są zwierzątka. Mają swoje marzenia, smutki i radości. Mają też swoje humory.

Opowiadania czyta się i słucha się ich bardzo przyjemnie Małym uszkom na pewno się spodobają.

Są rzeczy, o których nie wolno nam zapominać

Od najmłodszych lat staramy się wpajać naszym dzieciom ważne wartości. Chcemy je chronić od niebezpieczeństw, zapewniamy o swojej miłości, dajemy im poczucie ciepła i ukojenie. Niestety nasze maluchy nie zawsze poważnie traktują nasze ostrzeżenia i zapewniania i najzwyczajniej w świecie zdarza im się o nich … zapomnieć.

Michael Broad stworzył cudowną, wzruszającą i pełną ciepła opowieść, w której zamknął ponadczasowe przesłanie. Niech niezapominajki zawsze przypominają nam o miłości naszych

Poza nieprzeciętną treścią, w książce bardzo podoba mi się pomysł na ciekawe słownictwo określające grupy zwierząt – mamy tu klucz flamingów, klan surykatek czy kolonię termitów.

Dzięki temu książka ciekawie wzbogaca słownictwo naszego maluszka, a jednocześnie mówi o bardzo ważnych sprawach.

Zabawne, ciepłe i pogodne opowiadania, przeznaczone dla starszych przedszkolaków

Bartek. Bartek miewa niezwykle barwne i obfitujące w przygody sny. Zwykle mają one związek z tym, co się zdarzyło w przedszkolu i w domu, o czym rozmawiał z rodzicami i z kolegami, z jego marzeniami i obawami. Spotyka więc, w swoich snach czarownicę Babę Łamagę, jest posiadaczem pięknej dżdżownicy Lusi, której, zazdroszczą mu wszystkie dzieci, pies rozmawia z nim ludzkim głosem, a mama zyskuje dodatkową parę rąk. Staje się też Bartek w snach kamieniem, ptakiem, a nawet strażakiem.

Każde opowiadanie pozostawi czytelnika z uśmiechem na twarzy.

O tym, że bajki mają morał, wie każde dziecko. Ale o tym, jak morał wcielić w życie – już niekoniecznie.

Być może dlatego, Hanna Szaga napisała „Bajki terapeutyczne”, czyli zbiór siedmiu krótkich opowiastek, tytułowych bajeczek, gdzie dzielnymi bohaterami są czasem bardzo nieśmiałe i zagubione przedszkolaki, a w roli złego czarnoksiężnika występują zjawiska doskonale znane małym czytelnikom: mrok w ciemnym pokoju, autobus, który uciekł, potworna nieśmiałość, która ściska gardło.

Z jaką ulgą nasz mały czytelnik się dowie, że mrok pokoju skrywa ukochane zabawki, autobus, który uciekł, nie był ostatnim, a nieśmiałych dzieci jest znacznie więcej, niż nam się zdawało.

„Co robić kiedy dzieciom się nudzi?”, Anna Sowińska

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w książeczce z serii „Zabawy z …” autorstwa Anny Sowińskiej. „Zabawa z masą solną”, wprowadza Czytelnika w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Biała sól i mąka nie tylko przypomi-nają kolorem śnieg, ale są również doskonałym materia-łem do zrobienia naturalnej modeliny. W książce można znaleźć propozycje 11 szablonów do tworzenia zimowych ozdób doskonale nadających się na prezenty. Z wierszy dzieci dowiadują się, że o wiele cenniejsze jest obdarowy-wanie innych niż otrzymywanie prezentów.

Książeczka jest pięknie opracowana graficznie – ilu-stracje, które stanowią prace plastyczne wykonane właśnie z masy solnej, pokazują, jak różnorodne i efektywne można wykonać z tego materiału.

„ Bajki krasnoludka Bajkodłubka”, Małgorzata Strzałkowska

„ Bajki krasnoludka Bajkodłubka”- autorstwa Małgorzaty Strzałkowskie, to zbiór 26 historyjek do nauki czytania po jednej na każdy tydzień jesieni i zimy. To pierwsze czytan-ki, jakich dotąd nie było! Przeznaczone są dla dzieci do samodzielnego czytania. Wszystkie czytanki to ciekawe bajki – dowcipne, mądre, a niektóre nawet rymowane! We wszystkich występują tylko 23 litery: a, b, c, d, e, f, g, i, j, k, l, ł, m, n, o, p, r, s, t, u, w, y, z. Bez ą, ę, ó, h, zmiękczeń i dwuznaków. Wyrazy z trudnościami ortogra-ficznymi zastąpiono w tekście obrazkami, co czyni książkę jeszcze bardziej atrakcyjną dla dzieci.

„Siri i brudasek”, Tiina Nopola i Mervi Lindman

„Siri i brudasek” książka stworzona przez fiński duet au-torsko-ilustratorski Tiina Nopola i Mervi Lindman.

Bohaterką książek jest kilkuletnia Siri, która, chcąc przełamać samotność jedynaczki, postanawia znaleźć przy-jaciela. Kiedy kierowane do rodziców prośby o psa nie przynoszą skutku, a sympatyczni sąsiedzi nie godzą się na oddanie jej własnych pupili, Siri zaczyna spędzać wolny czas w towarzystwie trzech chłopców, poznanych na po-dwórku. Ich znajomość przeradza się w prawdziwą przy-jaźń.

„Moje nie-moje”, Liliana Bardijewska

Przepiękna bajka dla dzieci napisana przez Panią Li-lianę Bardijewską, która opowiada o tym, że pozory mylą, a prawdziwe piękno i dobro kryją się niekiedy pod bardzo niepozorną postacią. Oto na leśnej polanie pojawia się tajemnicze jajko. Jest piękne, kolorowe i budzi zachwyt wszystkich mieszkańców lasu. Każdy chce być jego rodzi-cem – i ptak, i żółw, i mrówka, i krokodyl. Rozpoczyna się wielka leśna awantura o ustalenie ojcostwa. Aż nadchodzi dzień, kiedy z jajka wykluwa się pisklę – brzydkie, niepo-zorne, wystraszone…?

I tak rozpoczyna się historia, którą warto przeżyć, by zrozumieć, że brzydkie może być piękne.

„Już się nie boję – bajki terapeutyczne dla przedszkolaków”, Julia Śniarowska

Jak pomóc dziecku, które jest nieśmiałe? Jak wytłumaczyć przedszkolakowi, że duchy nie istnieją, a upiorne kształty tańczące nocą na ścianie pokoju to tylko cienie drzew rosnących w ogrodzie? Co zrobić, kiedy do świata kilkulatka wkrada się lęk?

Odpowiedzi na pełne niepokoju myśli i pytania Naszych dzieci znajdą rodzice w książce P. Juli Śniarowskiej pt.: „Już się nie boję”.

Bajki napisane przez P. Julię Śniarowską w sposób prosty i skuteczny są wstanie przeniknąć do dziecięcej rzeczywistości, pomagając ją uporządkować, zrozumieć oraz uwolnić się od trosk i zmartwień. Atrakcyjna bajkowa rzeczywistość, bliscy dziecku bohaterowie, przeżywający nie tylko podobne problemy, ale również niezwykłe przygody, pozwalają maluchowi na konfrontację z własnym lękiem w bezpiecznym w bezpiecznym i odpowiednio zaaranżowanym świecie bajki.

„O Doboszu”, Iwona Buczkowska

Piękna książka napisana przez Panią Iwonę Buczkowską, polecana w szczególności najmłodszym dzieciom, pełna empatii, ujmująca opowieść z naciskiem na wiarę w drugą osobę, historia o hierarchii uczuć, szeroko pojętego dobra, a także o niezwykle trudnej sztuce dzielenia się z innymi. Książka, którą czyta się z wielką przyjemnością.

Wspaniałym dopełnieniem bardzo mądrej treści, są śliczne ilustracje Aleksandry Kucharskiej-Cybych.

„Lamelia Szczęśliwa i sposób na nudę”, Joanna Krzyżanek

„Dawno, dawno temu Lamelia Szczęśliwa była małą dziewczynką i przeżywała różne przygody…”

W książce tej autorka opowiada o tym, jak Lamelka bardzo się nudziła i co zrobiła, by sobie z tą nudą poradzić. Seria Przygody z Lamelką to opowiastki o tym, co dzieci śmieszy, ciekawi, smuci, złości, przeraża i inspiruje.

Autorka, z charakterystycznym dla siebie urokiem wprowadza nas krok po kroku w świat Lamelii, która mu-si się zmierzyć z największym wrogiem dziecka – nudą! W książce znajdziemy mnóstwo inspiracji do zabaw i kreatywnego spędzania czasu.

„Troskliwe misie w krainie troskliwości”, Thomas Hart, Barbara Herndon, Jill Gorey

Książka „Troskliwe misie w krainie troskliwości”, to 24 strony opowiadania o przygodach sympatycznych pluszaków. W każdej części książki najmłodsi przenoszą się do Krainy Troskliwości, gdzie misie pomagają nauczyć dzieci, jak troszczyć się i dbać o drugą osobę. Potrafią wskazać niezbędne cechy, które posiada każda troskliwa osoba.

 
 

30.11 – 6.12.2020 – akcja „Senior w koronie” – szczegóły na plakacie w zakładce Z życia przedszkola.

Ogłoszenia

Wydarzenia przedszkolne:
  • 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
  • 5 kwietnia Warsztaty Labolo
  • 17 kwietnia Teatrzyk Złoty Dukat „Sprzątnie lasu”
  • 22 kwietnia  Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi /Godzina Dla Ziemi
  • 25 kwietnia Koncert muzyczny „Lachowskie granie” – tańce i pieśni z Nowosądecczyzny
  • 30 kwietnia Apel patriotyczny z okazji Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja
  • Kwiecień Akcja Charytatywna „Pola Nadziei”
  • Kwiecień/ Maj W świecie Janusza Korczaka – wystawa plastyczna
Skip to content