W środę 16 kwietnia gościliśmy rozśpiewanych, roztańczonych, w malowniczych strojach ludowych regionu kurpiowskiego artystów z Agencji Folcloristica, którzy w formie opowieści muzycznej „Miód i dziegdź Puszczy Zielonej”, zapoznali dzieci z pięknem kultury, zwyczajami i obyczajami Kurpsiów Puszczy Zielonej jak o sobie mówili rodowici Kurpie.
Zwyczaje Kurpiów wiązały się z ich zajęciami: hodowlą pszczół, pasterstwem i myślistwem. Ważnym elementem folkloru Kurpiów były barwne stroje. Kurpianki nosiły niezwykłe nakrycia głowy tzw. czółko ozdobione wstążkami i przybraniem z kwiatów, kitel (spódnicę), biały fartuch z koronką wykonaną na szydełku, wystek (gorsecik) oraz białą koszulę z haftowanym czerwoną nitką kołnierzykiem i mankietami. Strój kurpiowski męski składał się z siwych portek ozdobionych lampasem, lejbika, zwanego też jakiem (kurtki) uszytego z czerwonego sukna, lamowanego czarną tasiemką, białej koszuli ze skromnym, czerwonym haftem oraz kapelusza z wojłoku zwanego grzybkiem.
W Kurpiach tkwi ogromna artystyczna dusza. Muzykalność i żywiołowość mieszkańców Puszczy Zielonej można zauważyć w pieśniach i tańcach. Kurpie posiadają swoje autentyczne tańce, nie spotykane gdzie indziej, jak: fakur, oleander, konik, powolniak, żuraw, kurpiowski oberek i polkę. Dzieci oczarowane zadzierżystymi obertasami z zapałem przystąpiły do wspólnej, tanecznej zabawy z artystami przy akompaniamencie akordeonu, który wyróżnia się wśród instrumentów niezwykłym bogactwem brzmienia
Nasze przedszkolaki ponownie miały możliwość poznania kultury, tradycji i zwyczajów kolejnego regionu Polski – Kurpiów. Dzięki spotkaniom z twórczością folklorystyczną dzieci stają się wrażliwymi odbiorcami muzycznymi i estetycznymi, poznają ogromne bogactwo i różnorodność naszej kultury narodowej.



