Przejdź do treści

Przedszkole nr 366

JAK ZMOTYWOWAĆ DZIECKO DO ĆWICZEŃ LOGOPEDYCZNYCH W DOMU?

  • przez

Rodzicu jeśli Twoje dziecko nie chce ćwiczyć w domu to zastosuj następujące zasady:

*Stosuj zasadę małych kroków – krótko i często powtarzane ćwiczenia skutecznie prowadzą do osiągnięcia poprawnej wymowy.

*Spróbuj jeszcze raz – jeśli próba prawidłowego wyartykułowania głoski kolejny raz kończy się niepowodzeniem, to powiedz dziecku: „Nic się nie stało, spróbuj jeszcze raz”.

*Bądź uchem dziecka – dziecko nie słyszy swoich błędów wymowy.   To od Ciebie rodzicu dowie się, czy wymówiło wyraz prawidłowo, czy też nie.

*Nagradzaj dziecko za rezultaty i wysiłek – pamiętaj, że dziecko ciężko pracuje, aby nauczyć się nowego sposobu mówienia. Twoje pochwały oraz docenianie wysiłku są najlepszymi nagrodami i niezwykle skutecznymi motywatorami.

*Dostrzegaj najmniejsze sukcesy – to bardzo ważne, aby zauważyć każdą poprawę w mówieniu. Widząc sukcesy nabiera się  chęci do dalszych ćwiczeń.

*Koncentruj uwagę – ćwiczenia wykonywane przy pełnej koncentracji uwagi są lepiej i szybciej utrwalane. Podczas ćwiczeń ważna jest nie tylko koncentracja uwagi u dziecka, ale także u rodzica.

*Nie przerywaj spontanicznych wypowiedzi dziecka poprawianiem błędów – nie przyspieszysz w ten sposób osiągnięcia rezultatów  w terapii, a możesz zniechęcić dziecko do mówienia.

*Nie porównuj dziecka do innych – krytyka, porównywanie  i obwinianie dziecka nie pomoże mu w poradzeniu sobie  z trudnościami. W ten sposób podcinamy dziecku skrzydła, demotywujemy je.

*Nie zawstydzaj dziecka – mówienie: „Takie duże dziecko, a jeszcze sepleni” przynosi wiele szkody dla rozwoju psychicznego dziecka.

*Pozwól dziecku popełniać błędy – to jest nieodłączna część procesu terapeutycznego.

*Nie używaj określeń typu: zawsze i nigdy – to nieprawda, że Twoje dziecko zawsze popełnia błędy i nigdy niczego nie powiedziało bezbłędnie.

*Chwal nawet za najmniejsze osiągnięcia – dziecko powinno wiedzieć, że doceniasz każdy jego wysiłek i widzisz jak się stara, choć całkowity sukces jeszcze przed wami.

*Terapia logopedyczna to nie czary-mary – to systematyczne ćwiczenia nowych nawyków artykulacyjnych.

*Baw się dobrze – ćwiczenia to wasz wspólnie spędzony czas przeznaczony na zabawę i budowanie więzi rodzinnej.

opracowała

Katarzyna Czerwińska-Czernik

Skip to content