Dzień Dyni

Dynia jest wyjątkowym warzywem, które zachwyca swoim wyglądem, smakiem, walorami zdrowotnymi i różnorodnymi możliwościami jej zastosowania. Przekonały się o tym nasze przedszkolaki uczestniczące 31 października w Święcie Dyni. Wszyscy tego dnia przeżyliśmy istny dyniowy zawrót głowy. Przedszkole wprost zmieniło się w dyniową krainę. Królował oczywiście energetyczny kolor pomarańczowy.

Dzieci z zainteresowaniem odkrywały tajemnice królowej jesieni: jej pochodzenia, cech, odmian, wartości odżywczych, zdrowotnych, kosmetycznych, a nawet dekoracyjnych tego niezwykłego i bardzo wartościowego warzywa. Zachwyt wzbudzały ciekawe kształty i ubarwienie dyń ozdobnych. Oczywiście nie mogło też zabraknąć rozmów na temat nieograniczonych możliwości kulinarnych wykorzystania dyni. Najsmaczniejszym akcentem naszego świętowania była naturalnie degustacja zupy dyniowej, którą dzieci w naszym przedszkolu wprost uwielbiają.

Odbyły się również „dyniowe zabawy”, które przyniosły wszystkim przedszkolakom wiele radości.

Wśród atrakcji, jakie czekały na dzieci były konkurencje sportowe: toczenie dyni, slalom dyniowy, gra w kręgle, dyniowy wyścig, skoki przez różnej wielkości dynie, przekazywania sobie dyni różnymi sposobami: górą, dołem, bokiem oraz zabawy taneczne. Królowa jesieni wprost zapraszała dzieci do zabaw matematycznych i badawczych: klasyfikowania dyń wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowania od największej dyni do najmniejszej lub odwrotnie, przeliczania dyń, sprawdzania twardości, porównywania ciężaru, odkrywania zawartości wnętrza dyni oraz liczenia jej pestek.

Dzieci wręcz nie mogły oprzeć się artystycznym walorom dyń, które królowały nam tego dnia. Dyniowe prace plastyczne naszych wychowanków wprost zachwycały niezwykłymi efektami, oryginalnością i kreatywnością. Efektem twórczej aktywności była zaprezentowana wystawa „Dyniowe fantazje. W tym dniu w naszym przedszkolu było nadzwyczaj radośnie, dyniowo i bardzo, bardzo pomarańczowo:)