W dniu 2 czerwca dzieci z grup III – IX po raz ostatni w tym roku szkolnym wybrały się w ramach kontynuowania spotkań z muzykami Filharmonii Narodowej do UCK „Alternatywy” na koncert muzyczny „Zapisane w starych księgach, czyli na styku średniowiecza i renesansu”.
Tym razem wyruszyliśmy na muzyczną wyprawę w dawne czasy, gdzie poznaliśmy niezwykle barwne postacie. W „starych księgach” odkryliśmy piękne melodie i tańce, ciekawe stare instrumenty, pieśni sakralne kierowane ku Bogu oraz świeckie piosenki dworskie i plebejskie. Przemierzając z muzykami Filharmonii Narodowej kraje średniowiecznej i renesansowej Europy: Polski, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii odkrywaliśmy muzyczne skarby tamtych czasów: dworskie utwory miłosne, pieśni pielgrzymów, wędrownych muzyków np. „Taniec hajducki”, opowieści o dawnych czasach np. o trudnym życiu żaków krakowskich, intrygach na dworze Elżbiety I w pieśni „Czy Ona może przebaczyć mi moje przewinienia?”.
Niepowtarzalny klimat koncertu podkreśliły repliki instrumentów historycznych. Dzieci poznały brzmienia instrumentów strunowych: gitary renesansowej, lutni, violi da gamba, których struny wykonane są z jelit oraz instrumentów dętych: krzywuły, cornamusy, fletu prostego oraz instrumentu perkusyjnego: tamburynu. Dzieci poznały największych twórców muzyki średniowiecznej i renesansowej: Mikołaja z Radomia, Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomółki, Orlanda di Lassa, Johna Dowlanda, Pierre Attaingnanta.
„Spotkania z Muzyką” pozwoliły naszym przedszkolakom obcować z muzyką różnych okresów historycznych, poznawać jej gatunki i style, specyfikę instrumentów, obserwować grę muzyków i układy choreograficzne tancerzy, rozwijać muzyczne zainteresowania, a przede wszystkim doświadczać różnych emocji podczas bezpośredniego kontaktu ze sztuką.