W dniu 29 października nasze przedszkolaki spotkały się w UCK Alternatywy ze swoją dobrą znajomą… Kicia Kocią. Filmowe opowieści głównej bohaterki zrealizowane zostały na podstawie uwielbianych przez dzieci książek Anity Głowińskiej.
W ramach projektu Młode Horyzonty dzieci obejrzały pierwszy seans filmowy, który obejmował siedem animacji: „Kicia Kocia mówi Dzień dobry!”, „Kicia Kocia zostaje policjantką”, „Kicia Kocia poznaje strażaka”, „ Kicia Kocia i witaminowe przyjęcie”, „Kicia Kocia w kosmosie”, „Kicia Kocia nie chce się tak bawić”, „Kicia Kocia zakłada zespół muzyczny”. Projekcja odcinków serialu filmowego poprzedziła prelekcja na temat emocji. Dzieci wypowiadały się, w jakich sytuacjach odczuwają poszczególne emocje, jak je rozpoznają, w jaki sposób radzą sobie z trudnymi emocjami.
Każda z animacji niosła inne przesłanie.
Odcinek „Kicia Kocia mówi Dzień dobry!” zachęca do stosowania zwrotów grzecznościowych, które nie są wyłącznie kwestią dobrego wychowania, ale również empatii i szacunku do drugiej osoby. A „magiczne słowa” mają czarodziejską moc… zawsze do nas wracają.
Odcinek serialu „Kicia Kocia zostaje policjantką” był lekcją na temat bezpieczeństwa o podstawowych zasadach poruszania się po drodze.
Kolejny film „Kicia Kocia poznaje strażaka” przypomina dzieciom, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. A superbohaterów w realnym życiu nie czyni mundur, lecz osoby, które mają odwagę bezinteresownie pomagać i ratować ludzi.
Z kolei odcinek „ Kicia Kocia i witaminowe przyjęcie” opowiada o zgubnych skutkach spożywania nadmiernej ilości słodyczy. Zachęca dzieci do zdrowego odżywiania się z uwzględnieniem w menu przeważającej ilości warzyw i owoców.
„Kicia Kocia w kosmosie” to ważny odcinek o podążaniu za własnymi celami, spełnianiu marzeń i sięganiu nawet do gwiazd.Ukazuje młodym widzom, że warto podróżować odkrywać niezwykle ciekawy, magiczny i niesamowity świat. Jednocześnie podkreśla ważną rolę rodziny. Zawsze nawet po najwspanialszej podróży najważniejszy jest powrót do rodzinnego, ciepłego i pełnego miłości domu.
Odcinek „Kicia Kocia nie chce się tak bawić” opowiada o uważności na innych, o istotnych społecznych relacjach, sytuacjach często spotykanych wśród rówieśników. Nie każda osoba wpisuje się w tradycyjne schematy postrzegania chłopców i dziewczynek. Każdego interesuje coś innego i ma do tego prawo. Bohaterowie filmu radzą wsłuchiwać się w to, co mówią inni, bo nie wszystkie pomysły zabawy podobają się każdemu. Czasem zakładamy pewne rzeczy automatycznie, jeszcze zanim zapytamy kogoś o zdanie, a najważniejsze jest przecież, by nie robić nikomu krzywdy i ze sobą rozmawiać, ponieważ każdy, bez wyjątku, powinien czuć się podczas wspólnej zabawy komfortowo.
„Kicia Kocia zakłada zespół muzyczny” przekonuje o sile współpracy w osiąganiu celów.
Podstawą wspólnego działania są takie same przywileje i obowiązki. Dzięki temu udało się stworzyć dobrze funkcjonujący zespół oparty na równości, szacunku i przyjaźni, co bohaterom filmu udało się znakomicie.
Pełna humoru filmowa bajka nie tylko sprawia wiele radości najmłodszym widzom, ale w dyskretny sposób nie moralizatorski realizuje zagadnienia edukacyjne, dotykając problemów związanych z oswajaniem trudnych emocji, uczuć, pomagając w bliski dzieciom sposób poznać wiele istotnych kwestii. Perypetie bohaterów filmu poprzez zabawę pokazują, jak odkrywać odważnie świat i stawiać czoła wielu codziennym sytuacjom. Przygody Kici Koci i jej przyjaciół odzwierciedlają dziecięcą wrażliwość ukazują pełną ciepła i radości codzienność, udowadniają, że można sprawić, żeby świat stał się lepszy, bardziej przyjazny.