W dniu 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Ten szczególny dzień doskonale wpisał się w działania ekologiczne realizowane w naszym przedszkolu.
Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez ONZ w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody, co często bywa przyczyną wielu konfliktów. Z tego względu w tym roku ten wyjątkowy dzień celebrowany jest pod hasłem „Woda dla pokoju”. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, co się wiąże z koniecznością dbania o nie. Dostęp do czystej wody jest prawem człowieka, które jest nieodłączne dla każdego aspektu jego życia.
Świadomość ekologiczną naszych przedszkolaków kształtujemy poprzez zajęcia edukacyjne połączone z radosną zabawą. Nasi mali odkrywcy poprzez różnorodne działania dowiedzieli się, jak ogromne znaczenie ma woda w przyrodzie – jest niezbędnym źródłem życia. Przedszkolaki poznały proces obiegu wody w przyrodzie, obserwując „Wędrówkę kropli wody”. Dowiedziały się, jak dużo jest wody na kuli ziemskiej i w ciele człowieka. Prześledziły drogę, jaką pokonuje woda, zanim dotrze do naszych mieszkań. Poznały różne sposoby wykorzystania wody i jej oszczędzania podczas codziennych czynności. Przeprowadzone eksperymenty z wodą umożliwiły dzieciom wielozmysłowe poznanie jej właściwości, badanie rozpuszczalności różnych substancji oraz obserwowanie zachowania się różnych ciał stałych w wodzie. Przedszkolaki degustowały wodę, wsłuchiwały się w jej odgłosy i odgadywały poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, szum gotującej się wody w czajniku, odgłosy napuszczana wody do wanny oraz płynącej z prysznica, plusk wody w strumyku, odgłosy padającego deszczu i burzy, szum morza). Odkrywanie tajemnic wody przeplatane było zabawami muzycznymi, tanecznymi, ruchowymi, plastycznymi, logopedycznymi, matematycznymi i dramowymi podczas identyfikowania się z kropelką wody.
A nawet odbył się „wodny” koncert wygrywany łyżeczką na szklanych pojemnikach wypełnionych wodą o zróżnicowanej pojemności, co dawało różne tony dźwięków.
Dzieci z grupy IV „Kotków” gościły Panią Alicję Kosińską z Fundacji Go’n’Act, która pełni w niej jednocześnie funkcję prezeski oraz należy do grupy trenerów edukacji globalnej Polskiej Akcji Humanitarnej. Dzięki wizycie naszego „Niecodziennego gościa” przedszkolaki miały możliwość zgłębienia tajemnic tej niezwykłej cieczy. Dowiedziały się wiele ciekawych informacji i ciekawostek na temat wody. Poszukiwały w różnych przedmiotach „śladu wodnego”, nawet w takich zaskakujących przedmiotach jak plastikowy kucyk Pony, regał, czy zwykły T-shirt. Okazało się, że produkcja jednej koszulki pochłania ok. 3000 litrów wody co wystarcza na 2,5 roku życia człowieka. Podsumowaniem zajęć było zapoznanie dzieci z bardzo wymowną kenijską bajką „Dzielny koliber” z utworu Michela Piquemal’a „Bajki filozoficzne. Jak żyć na Ziemi?”, niosącej przesłanie, że każda proekologiczna aktywność nawet najmniejszej i najsłabszej istoty ma ogromne znaczenie, każdy ma swój wkład w tworzeniu lepszego świata, w ratowaniu Ziemi. Zadaniem dzieci było utworzenie zakończenia bajki. Jak zwykle przedszkolaki wykazały się ogromną kreatywnością.
Takie dni mają za zadanie poprzez świetną zabawę uzmysłowić wychowankom nie tylko jak ważne jest dbanie o środowisko, ale także wykształcenie podstawowych nawyków jego ochrony.
Był to dzień niezwykły, wyjątkowy! Przypomniał naszym małym hydrologom o tym, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy chronić ten najcenniejszy skarb, ponieważ jego zasoby na Ziemi są ograniczone.